Jak usadzić gości przy stole weselnym.

Suknia ślubna już wybrana. Kwiaty zamówione. Ostatni goście potwierdzili swoje przybycie i… zaczynają się schody. Bo ciocia Zosia nie chce siedzieć koło kuzyna Andrzeja, a babcia Monika koniecznie chce siedzieć koło wujka Marka. Przed takimi dylematami stoi większość (jeśli nie wszyscy) Państwo Młodzi planujący usadzenie swoich gości. W poniższej notce postaram się podpowiedzieć Wam jak usadzić gości (w miarę) bezboleśnie.

Czasy, kiedy po kościele najsilniejsi wujowie biegli zająć najlepsze miejsca, mamy (na szczęście) za sobą. Dziś standardem jest, że Państwo Młodzi planują przed weselem usadzenie swoich gości. Plan usadzenia stołów zwyczajowo ustawia się przed salą i przy wejściu na salę każdy z gości może sprawdzić przy którym stole siedzi. Poniżej znajdziecie kilka rad i zasad, które mogą być pomocne przy planowaniu usadzenia gości weselnych. Na samym końcu znajdziecie dwa wygodne sposoby jak technicznie się zabrać za planowanie.

Usadzenie osób wg zasady precedencji

Brzmi skomplikowanie, ale w prostych słowach chodzi o to, by najważniejsi goście byli najbliżej Państwa Młodych. Zwyczajowo starszyzna rodzinna jest usadzana najbliżej Państwa Młodych, nieco dalej pozostała część bliskiej rodziny, kolejno dalsza rodzina, natomiast najdalej sadza się znajomych. Oczywiście nie zawsze wyłącznie wiek i stopień pokrewieństwo determinuje ważność danego gościa, więc jeśli chcecie kogoś wyróżnić i usadzić blisko Państwa Młodych (np. świadków) macie zielone światło!

Usadzenie stołu prezydialnego

Nie będzie dużym zaskoczeniem jeśli napisze, że w centralnym punkcie stołu prezydialnego siedzą Państwo Młodzi (Panna Młoda oczywiście po prawej stronie Pana Młodego). Obok Pana Młodego siadają kolejno: jego matka, ojciec Panny Młodej, obok Panny Młodej siadają zaś kolejno: ojciec Pana Młodego, matka Panny Młodej. Zwyczajowo przy stole sadza się również świadków lub rodzeństwo – osoby, które przez całe wesele będą pod ręką Państwa Młodych.

Usadzenie osób wg zasady alternacji

Przy stoliku usadzamy naprzemiennie mężczyzn i kobiety.

Usadzanie dzieci na weselu

Naszych najmłodszych gości sadzamy obok rodziców. Kilkuletnie dzieci powinny mieć swoje krzesełko (są dostępne w Radłowskiej Sali Bankietowej). Osobiście nie wyobrażam sobie, żeby rodzice trzymali swoje pociechy na kolanach przez całe wesele. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie specjalnego stołu dla dzieci (warunkiem umieszczenia dziecka przy takim stole, jest by dziecko samodzielnie umiało zjeść obiad bez pomocy mamy :-)). Często Państwo Młodzi decydują się na zatrudnienie animatora, który będzie się opiekował stołem dzieci. Jeśli decydujemy się na stół dla dzieci, pamiętajmy by nie sadzać nastolatków z dziećmi. Szesnastolatek może poczuć się dotknięty siedząc z czterolatkami: lepiej więc, by siedział z dorosłymi lub równolatkami.

Usadzanie gości duchownych

Według zasad savoir-vivre księża powinni mieć miejsce obok matki Panny Młodej. To nie jest konieczne, by byli usadzeni przy stole dla nowożeńców, ale w dobrym tonie jest, by przebywali w towarzystwie rodziców młodej pary i w niedalekiej odległości od Państwa Młodych. Jeśli duchownym jest ktoś z rodziny albo bliski przyjaciel rodziny możemy posadzić takiego gościa wśród tych osób, które zna i lubi

Uwzględnienie dodatkowych okoliczności dot. gości

Nie bez znaczenia dla ustalenia planu stołów mają niektóre okoliczności związane z naszymi gośćmi. Np. warto pamiętać, by gości z malutkimi dziećmi posadzić w miejscu, do którego łatwo będzie dojechać wózkiem bez konieczności wykonywania akrobacji pomiędzy innymi stolikami. Tak samo pamiętajmy o gościach, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Nie sadzajmy osób starszych zaraz przy klimatyzatorze czy głośniku. Dodatkowo nie usadzajmy obok siebie gości skonfliktowanych (jeśli jest taka możliwość usadźmy ich po przeciwległych końcach sali. Jeśli koniecznie muszą siedzieć przy jednym stole usadźmy takie osoby po dwóch stronach stołu, ale nie naprzeciwko siebie). Wyjątkowo empatyczni Państwo Młodzi mogą wziąć pod uwagę palaczy i posadzić ich na skraju stołu. Powyższe kwestie to drobnostki, ale może będą pomocne gdy przyjdzie podjąć decyzję, czy ciocia Zosia z dziećmi, miłośniczka slimów mentolowych siedzi tuż przy parkiecie, czy przy wejściu 😉

I najważniejsze: powyższe zasady to TYLKO sugestie, które mają pomóc Wam usadzić swoich gości. Nie są to kategoryczne zasady, których nie możecie zmienić. Pamiętajcie, że to Wasze wesele, a nie przyjęcie dyplomatyczne u ambasadora. To Wy najlepiej znacie swoich gości i jestem przekonana, że usadzicie ich tak, by bawili się najlepiej. W przypadku wątpliwości warto poprosić o radę rodziców, czy przyjaciół.

Na koniec mam dla Was dwie propozycje jak technicznie rozplanować usadzenie stołów:

Dla lubiących zmieniać zdanie – tabela w Excelu

Listę gości którzy potwierdzili przybycie dzielimy na niepodzielne grupy (np. rodzice z dziećmi, małżeństwa, pary). Tak wyodrębnione grupy łączymy w większe pakiety np. rodzeństwo z rodzinami, sąsiedzi, znajomi z pracy. Dzielimy stronę arkusza kalkulacyjnego na stoły; grubą kreską zaznaczamy limit stołu (w przypadku Radłowskiej Sali Bankietowej to 12 osób). I przenosimy do poszczególnych kolumn poszczególne grupy. Jest to o tyle wygodne, że możemy taką listę edytować wiele razy.  Przesuwać, zmieniać i edytować usadzenie stołów. Potem taka lista jest bardzo wygodna do wygenerowania planu usadzenia stołów. Przykładowy arkusz możecie zobaczyć poniżej:

Dla tradycjonalistów – plan stołów na kartce

Rysujemy na dużej kartce plan stołów. Listę gości przepisujemy na kolorowe fiszki. Dla estetów możemy wprowadzić kolorowe fiszki, gdzie poszczególny kolor fiszki będzie przypisany konkretnej grupie gości (np. różowe – rodzina Pani Młodej, żółte – rodzina Pana Młodego, zielone – znajomi). Wyklejamy stoły kolorowymi fiszkami jak na załączonym obrazku.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/Aak_7MeN8qb3UJQ3kTL5vWgElKKdqHdi36_vqT2tN4SxG61VJjqcyy4/

Mam nadzieję, że powyższe będzie dla Was pomocne. I pamiętajcie – bez stresu! Jeśli komukolwiek nie będzie pasować miejsce zawsze może się zamienić lub przesiąść. Źle usadzony gość to nie koniec świata.